EMAG

The independent action group for current and ex Equitable Life policyholders, funded by contributions.

Equitable Members Action Group

Equitable Members Action Group Limited, a company limited by guarantee, number 5471535 registered in the UK

Search

The all–party ‘Justice’ group

210 MP members (and 1 Baroness from the Lords) have joined the group so far. Has yours?

Officer Team
Position Name Party Constituency
Chair and Registered Contact Bob Blackman Conservative Harrow East
Co-Chair Fabian Hamilton Labour Leeds North East
Vice Chair Sir Peter Bottomley Conservative Worthing West
Vice Chair Baroness Susan Kramer Liberal Democrat n/a
Vice Chair Jim Shannon Democratic Unionist Party Strangford
Vice Chair Mhairi Black SNP Paisley & Renfrewshire South
Vice Chair Hywel Williams Plaid Cymru Arfon
Secretary Stephen Lloyd Liberal Democrat Eastbourne
All Members
First Name Surname Party Constituency
Nigel Adams Conservative Selby and Ainsty
Peter Aldous Conservative Waveney
Heidi Allen Conservative South Cambridgeshire
David Amess Conservative Southend West
Stuart Andrew Conservative Pudsey
Richard Bacon Conservative South Norfolk
John Baron Conservative Basildon and Billericay
Henry Bellingham Conservative North West Norfolk
Richard Benyon Conservative Newbury
Crispin Blunt Conservative Reigate
Graham Brady Conservative Altrincham & Sale West
Andrew Bridgen Conservative North West Leicestershire
Fiona Bruce Conservative Congleton
James Cartlidge Conservative South Suffolk
William Cash Conservative Stone
Alex Chalk Conservative Cheltenham
Christopher Chope Conservative Christchurch
Jo Churchill Conservative Bury St Edmunds
Geoffrey Clifton-Brown Conservative The Cotswolds
Robert Courts Conservative Witney
Geoffrey Cox Conservative Torridge and West Devon
David TC Davies Conservative Monmouth
Philip Davies Conservative Shipley
Mims Davies Conservative Eastleigh
Oliver Dowden Conservative Hertsmere
Nigel Evans Conservative Ribble Valley
Michael Fabricant Conservative Lichfield
Kevin Foster Conservative Torbay
Mike Freer Conservative Finchley & Golders Green
Marcus Fysh Conservative Yeovil
Cheryl Gillan Conservative Chesham and Amersham
Nus Ghani Conservative Wealden
Zac Goldsmith Conservative Richmond Park
Chris Green Conservative Bolton West
Stephen Hammond Conservative Wimbledon
Rebecca Harris Conservative Castle Point
James Heappey Conservative Wells
Gordon Henderson Conservative Sittingbourne and Sheppey
Nick Herbert Conservative Arundel and South Downs
Kevin Hollinrake Conservative Thirsk & Malton
Philip Hollobone Conservative Kettering
Nigel Huddleston Conservative Mid Worcestershire
Stephen Kerr Conservative Stirling
Julian Knight Conservative Solihull
Eleanor Laing Conservative Epping
Jeremy Lefroy Conservative Stafford
Edward Leigh Conservative Gainsborough
Julian Lewis Conservative New Forest East
Jonathan Lord Conservative Woking
Esther McVey Conservative Tatton
Stephen Metcalfe Conservative South Basildon and East Thurrock
Damien Moore Conservative Southport
James Morris Conservative Halesowen and Rowley Regis
David Morris Conservative Morecambe and Lunesdale
Anne-Marie Morris Conservative Newton Abbot
Bob Neill Conservative Bromley and Chislehurst
Matthew Offord Conservative Hendon
Neil Parish Conservative Tiverton and Honiton
Mike Penning Conservative Hemel Hempstead
Chris Philp Conservative Croydon South
Rebecca Pow Conservative Taunton Deane
Mark Prisk Conservative Hertford and Stortford
Will Quince Conservative Colchester
Jacob Rees-Mogg Conservative North East Somerset
Laurence Robertson Conservative Tewkesbury
Mary Robinson Conservative Cheadle
Andrew Rosindell Conservative Romford
Andrew Selous Conservative South West Bedfordshire
Alec Shelbrooke Conservative Elmet and Rothwell
Henry Smith Conservative Crawley
Caroline Spelman Conservative Meriden
John Stevenson Conservative Carlisle
Bob Stewart Conservative Beckenham
Iain Stewart Conservative Milton Keynes South
Graham Stuart Conservative Beverley and Holderness
Gary Streeter Conservative South West Devon
Julian Sturdy Conservative York Outer
Rt Hon Sir Desmond Swayne Conservative New Forest West
Derek Thomas Conservative St Ives
Maggie Throup Conservative Erewash
Kelly Tolhurst Conservative Rochester & Strood
Michael Tomlinson Conservative Mid Dorset and North Poole
Anne-Marie Trevelyan Conservative Berwick-upon-Tweed
Thomas Tugendhat Conservative Tonbridge and Malling
Ed Vaizey Conservative Didcot and Wantage
Shailesh Vara Conservative North West Cambridgeshire
Martin Vickers Conservative Cleethorpes
David Warburton Conservative Somerton and Frome
Craig Whittaker Conservative Calder Valley
Sarah Wollaston Conservative Totnes
William Wragg Conservative Hazel Grove
 
Debbie Abrahams Labour Oldham East and Saddleworth
Tonia Antoniazzi Labour Gower
Ian Austin Labour Dudley North
Jon Ashworth Labour Leicester South
Kevin Barron Labour Rother Valley
Clive Betts Labour Sheffield South East
Paul Blomfield Labour Sheffield Central
Nick Brown Labour Newcastle upon Tyne (East)
Karen Buck Labour Westminster North
Richard Burden Labour Birmingham
Ruth Cadbury Labour Brentford and Isleworth
Sarah Champion Labour Rotherham
Jenny Chapman Labour Darlington
Vernon Coaker Labour Gedling
Rosie Cooper Labour West Lancashire
Julie Cooper Labour Burnley
Alex Cunningham Labour Stockton North
Geraint Davies Labour/Co-operative Swansea West
Thangam Debbonaire Labour Bristol West
Anneliese Dodds Labour Oxford East
Clive Efford Labour Eltham
Julie Elliott Labour Sunderland Central
Bill Esterson Labour Sefton Central
Paul Flynn Labour Newport West
Barry Gardiner Labour Brent North
Ruth George Labour High Peak
Mary Glindon Labour North Tyneside
Helen Goodman Labour Bishop Auckland
Roger Godsiff Labour Birmingham, Hall Green
Kate Green Labour Stretford and Urmston
Nia Griffith Labour Llanelli
John Grogan Labour Keighley
David Hanson Labour Delyn
Carolyn Harris Labour Swansea East
Rupa Huq Labour Ealing Central and Acton
Sharon Hodgson Labour Washington and Sunderland West
Kelvin Hopkins Labour Luton North
Sarah Jones Labour Croydon Central
Stephen Kinnock Labour Aberavon
Peter Kyle Labour Hove and Portslade
Ivan Lewis Labour Bury South
Clive Lewis Labour Norwich South
Justin Madders Labour Ellesmere Port and Neston
John Mann Labour Bassetlaw
Sandy Martin Labour Ipswich
Rachael Maskell Labour York Central
Andy McDonald Labour Middlesbrough
Alison McGovern Labour Wirral South
Catherine McKinnell Labour Newcastle upon Tyne North
Ian Mearns Labour Gateshead
Madeleine Moon Labour Bridgend
Stephen Morgan Labour Portsmouth South
Grahame Morris Labour Easington
Jessica Morden Labour Newport East
Ian Murray Labour Edinburgh South
Chi Onwurah Labour Newcastle upon Tyne Central
Matthew Pennycook Labour Greenwich & Woolwich
Geoffrey Robinson Labour Coventry North West
Joan Ryan Labour Enfield North
Virendra Sharma Labour Ealing Southall
Tulip Siddiq Labour Hampstead and Kilburn
Andy Slaughter Labour Hammersmith
Cat Smith Labour Lancaster and Fleetwood
Jeff Smith Labour Manchester, Withington
Alex Sobel Labour Leeds North West
Keir Starmer Labour Holborn and St Pancras
Wes Streeting Labour Ilford North
Jo Stevens Labour Cardiff Central
Graham Stringer Labour Blackley and Broughton
Mark Tami Labour Alyn and Deeside
Gareth Thomas Labour Harrow West
Liz Twist Labour Blaydon
Tom Watson Labour West Bromwich East
Catherine West Labour Hornsey and Wood Green
Dr Paul Williams Labour Stockton South
Martin Whitfield Labour East Lothian
 
Gregory Campbell Democratic Unionist Party East Londonderry
Nigel Dodds Democratic Unionist Party Belfast North
Jeffrey Donaldson Democratic Unionist Party Lagan Valley
Ian Paisley Democratic Unionist Party North Antrim
David Simpson Democratic Unionist Party Upper Bann
Sammy Wilson Democratic Unionist Party East Antrim
 
Tom Brake Liberal Democrat Carshalton and Wallington
Alistair Carmichael Liberal Democrat Orkney and Shetland
Sir Ed Davey Liberal Democrat Kingston & Surbiton
Tim Farron Liberal Democrat Westmorland
Norman Lamb Liberal Democrat North Norfolk
Layla Moran Liberal Democrat Oxford West and Abingdon
Jamie Stone Liberal Democrat Caithness, Sutherland and Easter Ross
 
Hannah Bardell SNP Livingston
Ian Blackford SNP Ross, Skye and Lochaber
Deidre Brock SNP Edinburgh North and Leith
Alan Brown SNP Kilmarnock and Loudoun
Ronnie Cowan SNP Inverclyde
Joanna Cherry SNP Edinburgh South West
Patrick Grady SNP Glasgow North
Peter Grant SNP Glenrothes
Drew Hendry SNP Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey
Stewart Hosie SNP Dundee East
Stewart McDonald SNP Glasgow South
John McNally SNP Falkirk
Brendan O'Hara SNP Argyll and Bute
Tommy Sheppard SNP Edinburgh East
Alison Thewliss SNP Glasgow Central
Dr Philippa Whitford SNP Central Ayrshire
Pete Wishart SNP Perth and North Perthshire
 
Caroline Lucas Green Brighton Pavilion
Lady Sylvia Hermon Independent North Down
Jonathan Edwards Plaid Cymru Carmarthen East & Dinefwr
Ben Lake Plaid Cymru Ceredigion
Liz Saville Roberts Plaid Cymru Dwyfor Meirionnydd